Immotrust projelerinde bina görüntüsü, enerji performansı ve verimliliği konularına özellikle önem vermektedir. Cephe kimliği ve iklim koşullarına yönelik mimari tasarım ve güneş mekanların oluşmasında değerlendirdiğimiz en önemli kriterlerdir. Pencerelerin cephe uygunluğu ve ölçüleri ayrı bir mühendisliktir. Işık ölçüm hesabına önem veren mimarlar konforun sağlanması ve bununla birlikte mekanın insan üzerindeki biyolojik ve psikolojik etkisinin doğru bir şekilde yansıması ve evdeki keyifli atmosferin oluşmasını öngörür.

Güneş ışığını mekanlarımızda iki ayrı boyutta kullanmaktayız:

1. Binalarda güneş ısısına ve eğimine göre en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak adına teras, balkon ve pencere ölçülerini yapıya uygun olması.

2. Kullanılan yeni teknoloji malzemeler cephe kimliğini belirleyen önemli elemanlardır. Cephede, parçalı ya da yaygın bir biçimde yer alan malzemelerin seçimi ve kullanım şekli yapının bulunduğu iklim koşullarına göre seçilir.

Ve bu iki unsurun yanı sıra yaşam odaklı bakış açımızla, kullanımı daha yoğun olan mutfak, oturma odası gibi mekanların güneş ışığıyla direk teması olan cephelere oturtulması planlanır.